Podstawowe materiały budowlane i ich ceny przed końcem 2022r

W tym roku chciałeś zacząć budowę domu, ale rosnące ceny pokrzyżowały twoje plany? Taka sytuacja dotyczy tysięcy Polaków. W tym artykule powiemy o podstawowych materiałach budowlanych, takich jak stal kwasoodporna Poznań, beton, drewno i tym podobnych oraz ich cenach przed końcem roku. Czy przyszły rok będzie lepszy?

Jak do tego doszło?

Żyjemy w bardzo dynamicznych i niesprzyjających czasach. Choć nauka, przemysł, medycyna i inne dziedziny cały czas się rozwijają, wręcz nigdy nie były na takim poziomie, to świat jest w coraz to gorszym stanie. Nowe konflikty zbrojne, pandemie, huragany i inne klęski żywiołowe to niestety głównie efekt działań człowieka. Jeśli chodzi o materiały budowlane to ich ceny wzrosły wraz z początkiem pandemii. Lock downy spowodowały zamknięcie wielu firm i hurtowni. Poza tym transport materiałów z innych krajów był utrudniony. Jednak prawdziwe podwyżki w tej dziedzinie odczuliśmy, gdy wybuchła wojna w Ukrainie. Rosja była piątym największym na świecie eksporterem żelaza i stali. Jak wiemy, przez nałożone na nią sankcje nie może sprzedawać chociażby stali.

rury kwasoodporne

Co podrożało najbardziej?

Stal kwasoodporna Poznań, żaroodporna i inne wyroby ze stali to nie jedyne produkty, których ceny wzrosły. Nieprawdopodobnie podskoczyły także ceny drewna. W porównaniu z rokiem 2021 ceny drewna wzrosły o ponad 100%. Spośród materiałów potrzebnych do wykończenia domu najbardziej podrożały:

  • izolacje termiczne o 63 proc.;
  • płyty OSB o 49 proc.;
  • ściany i kominy o 46 proc.;
  • dachy, rynny o 46 proc.,
  • sucha zabudowa o 41 proc.,
  • izolacje wodochronne o 41 proc.

Wyliczono, że w dziale wykończenia ceny wzrosły w ciągu roku o 34 proc., w dziale instalacje, ogrzewanie o 30 proc., w dziale płytki, łazienki, kuchnie o 29 proc., w dziale cement, wapno o 29 proc., w dziale ogród i hobby o 27 proc., w dziale narzędzia o 24 proc., w dziale stolarka o 24 proc., w dziale chemia budowlana o 21 proc.

Jak widać, sytuacja nie wygląda kolorowo, a ceny cały czas się zwiększają zamiast spadać. Bardzo podrożały również rury kwasoodporne, żaroodporne, beton, wszelkiego rodzaju farby… tak naprawdę wymieniać można nieskończenie długo.