Barierki drogowe, progi zwalniające – jak prawidłowa nazywane są te urządzenia?

Wyobrażasz sobie autostradę, albo inną drogę szybkiego ruchu bez odpowiedniego zabezpieczenia? Oczywiście, że wtedy jazda po takich drogach staje się mniej bezpieczna. Ale! Barierki drogowe czy inne tego typu produktu chronić mają nie tylko kierowców pojazdów mechanicznych, ale również pieszych i rowerzystów. Co warto wiedzieć o barierkach i innych, podobnych przedmiotach?

Barierki drogowe, progi zwalniające czy lustra znajdujące się przy drogach, to nic innego, jak urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w skrócie urządzenia BRD. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa – każdej osobie, która porusza się po jezdni. Często to właśnie dzięki nim skutki wypadków są znacznie mniejsze, niż byłyby, gdyby nie te urządzenia.

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – co do nich zaliczamy?

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego spotkamy na wielu drogach – miejskich, wiejskich i krajowych. Montowane są również na parkingach, przy przejściach dla pieszych i mostach. Są one wykonywane ta, aby były widoczne, czyli z zachowaniem odpowiedniej kolorystyki i odblasków. Urządzenia te nie powinny być zagrożeniem, dlatego ich montaż powinien być na najwyższym poziomie. Urządzenia te wytwarzane są z materiałów najwyższej jakości, które posiadają niezbędne certyfikaty i atesty, dlatego odporne są na działanie różnych warunków atmosferycznych.

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

Jakie prawo reguluje montaż i konstrukcję urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego?

Urządzenia BRD – czyli urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego wykonywane są i montowanie zgodnie z prawem, które wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 ro. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Na drogach montowane są tylko i wyłącznie te urządzenia, które posiadają niezbędne atesty i certyfikaty jakości oraz mają odpowiednie oznakowanie. Wyposażenie odblaskowe również jest wymagane – regulują to przepisy.